İstanbul Boğazı’nda bir ilk: Boğaziçi Triatlonu

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, yaptığı açıklamada, organizasyon için gerekli bütün çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan onayların alındığını aktaran Yalçınkaya, "Yarışı 11-12 Eylül'de yapacağız. İlk kez Boğaziçi'nde bir triatlon yarışı olacak. Bu yarış branşın marka değerine ve ülkemizin tanıtımı ile spor turizmine çok ciddi bir katkı sağlayacak. Hedefimiz 500 - 600 sporcuyla başlamak. Seneye 2 bin, Cumhuriyetimizin 100. yılında da 3 bin sporcuya ulaşarak görsel bir şölene de imza atmak istiyoruz." dedi.

Geçen yıl pandemi nedeniyle organizasyonu yapmaya başlayamadıklarını belirten Yalçınkaya, "Hayalimdeki bir organizasyondu. İnşallah bir aksilik olmazsa eylülde gerçekleştiririz. 2 yıldır üzerinde çalışıyoruz. Geçen yıl pandemi nedeniyle yapamadık. Artık bu sene yapmak istiyoruz. Çalışmalarımızı çok ciddi yapıyoruz. Olağanüstü bir durum olmazsa bunu gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

2022'de ETU takvimine alınacak, 2023'te Avrupa Şampiyonası istenecek

Bu sene ilk kez düzenlenmesi planlanan yarışın, önümüzdeki iki yılda uluslararası bir boyut kazanması planlanıyor.

Gelecek yıl Avrupa Triatlon Birliğinin (ETU) takvimine girecek organizasyonun, 2023'te Avrupa Şampiyonası Final Müsabakaları'na ev sahipliği yapması hedefleniyor.

Triatlonda sporcular bisiklet, koşu ve yüzme branşlarında mücadele ediyor. Boğaziçi Triatlonu'nda sporcular 2 bin 300 metre yüzecek, 40 kilometre bisiklet sürecek ve 10 kilometre koşacak.

Yüzme yarışının Kanlıca - Küçüksu arasında, bisikletin TEM otoyolunda, koşunun ise Küçüksu-Çubuklu arasında yapılması planlanıyor.

Image description

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz Müzesi, 31 Ağustos 1897 tarihinde Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa`nın emirleri ve [...]
Image description

Kapalı Çarşı

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da yer alan Kapalıçarşı’nın tarihi 15'inci yüzyılın ortalarına [...]
Image description

Galata Kulesi

Dünyanın en eski kuleleri arasında sayılan ve İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi, [...]
Image description

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ülkemizdeki ilk müzecilik çalışmalarına örnektir. Osmanlı’da tarihi es [...]