İstanbul Boğazı’nda bir ilk: Boğaziçi Triatlonu

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, yaptığı açıklamada, organizasyon için gerekli bütün çalışmaları kararlılıkla sürdürmeye devam ettiklerini belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere, yerel kurum ve kuruluşların desteğini aldıklarını ifade eden Yalçınkaya, "Yarışı bu yıl 10-11 Eylül'de yapacağız. İkinci kez Boğaziçi'nde bir triatlon yarışı olacak. Bu yarış branşın marka değerine ve ülkemizin tanıtımı ile spor turizmine çok ciddi bir katkı sağlıyor. Hedefimiz 500 sporcu ile başladığımız organizasyona, bu yıl 1500, gelecek yıldan itibaren de 4000 sporcu ile devam etmek." dedi.

"2023'te Avrupa ve Asya Triatlon Şampiyonalarına ev sahipliği yapmak istiyoruz."

Gelecek yıl Avrupa Triatlon Birliğinin (ETU) takvimine girecek organizasyonun, 2023'te Avrupa ve Asya Şampiyonası Final Müsabakaları'na ev sahipliği yapması konusunda görüşmelerin devam ettiğini belirten Yalçınkaya, "Ülkemiz coğrafi olarak çok özel bir konumda bulunuyor. Asya ve Avrupa'nın köprüsü bir ülke olarak, bu buluşmaya anlam katacağımıza inanıyoruz."

Triatlonda sporcular bisiklet, koşu ve yüzme branşlarında mücadele ediyor. Boğaziçi Triatlonu'nda sporcular 2 bin 300 metre yüzecek, 40 kilometre bisiklet sürecek ve 10 kilometre koşacak.

Geçen yıl olduğu gibi 2022'de de yüzme yarışı Kanlıca - Küçüksu arasında, bisiklet yarışı TEM otoyolunda, koşu ise Küçüksu-Çubuklu arasında yapılacak.

Image description

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ülkemizdeki ilk müzecilik çalışmalarına örnektir. Osmanlı’da tarihi es [...]
Image description

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı Sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. İstanbul [...]
Image description

Yerebatan Sarnıcı

532 yılında İmparator Justinianus tarafından inşa ettirilen Yerebatan Sarnıcı Stoa Bazilikasının a [...]
Image description

Dolmabahçe Sarayı

Evliya Çelebi, Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü yerinde Yavuz Sultan Selim’in bir köşk yaptırdığını y [...]